Düşük tansiyona ne iyi gelir?

Düşük tansiyona ne iyi gelir. Tansiyon genelde neden düşer ve düştüğünde nasıl bir önlem almanız gerekir. Bu konumuzda herkesin çok sıklıkla rastladığı tansiyon düşmesi hakkında ipuçlar vermeye çalıştık. Eğer çok sık aralıklar ile tansiyonunuz düşüyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Tansiyon, genel olarak “basınç” anlamına gelen bir kelimedir. Tıp dilinde, atardamarlarda dolaşan kanın, kalpten damarlara pompalanması için gereken basıncı ifade eder. Kanın damarlar içinde dolaşması için, belli bir basınç gereklidir. Kalbin basınç yaparak kanı damarlara pompalaması, büyük tansiyon, kasılmadan sonra gevşeyerek normal haline dönmesi, küçük tansiyon olarak adlandırılır.

Tansiyon değerleri, yaşa göre ve kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber Dünya Sağlık Örgütü tarafından 120 – 80 normal değer olarak belirlenmiştir. Bazı günlük aktiviteler, heyecan, açlık gibi durumlar bu değerlerin düşmesine ya da yükselmesine neden olabilir. Bu durumlar, düşük ya da yüksek tansiyon belirtisi olarak kabul edilmez.

Büyük tansiyonun 120, küçük tansiyonun da 80 in altında olması düşük tansiyon belirtisidir. Kesin teşhisin koyulması için, en az bir hafta boyunca düzenli tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Ölçümlerde genellikle 90 – 60 değerinin altında bir sonuç çıkıyorsa, düşük tansiyon söz konusudur. Tansiyonun düşük olması, belli bir hastalık olmaktan çok, vücutta baş gösteren başka rahatsızlıkların habercisi olarak kabul edilir. Tansiyon düşmesine neden olan sorun araştırılıp çözüme yönelik tedavi uygulandığında, tansiyon da normale dönecektir.

Genel olarak, ani duygusal değişiklikler, üzüntü, uzun süre aç kalmak, susuzluk, sıcak çarpması, uzun süre yatakta kalmak ve kan kaybı gibi durumlar, geçici tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda uygulanacak birkaç pratik yöntemle tansiyon normale dönebilir.

Düşük tansiyona ne iyi gelir? sorusuna verilecek cevapları birkaç maddede şöyle sıralayabiliriz:

  • Tansiyon düşüklüğünde uygulanacak en etkili yöntem, çoğumuzun bildiği tuzlu ayran alımıdır. Bir bardak bol miktarda tuz ilave edilmiş ayran, beş on dakika içinde tansiyonu normale döndürecektir.
  • Ayran temin edilemediği bir durumda ise, normal içme suyu takviyesi de, hastanın toparlanmasına yardımcı olur.
  • Düzenli ve sık beslenme, yemeklere tuz ilave etme, düşük tansiyon problemini sıkça yaşayan kişiler için önemli bir noktadır.
  • Gün içinde bol miktarda su tüketmeye dikkat edilmesi de tansiyonun düşmesini engelleyecektir.
  • Ani tansiyon düşüklüğü durumlarında, hastaya, şekerli su içirilmesi de, tansiyonu kısa sürede dengelemeye yardımcı olacak bir yöntemdir.
  • Son zamanlarda yapılan araştırmalar, yeşil çayın, tansiyon değerlerini dengeleyici özellik taşıdığını ortaya koymuştur. Günde birkaç fincan yeşil çay içilmesi, düşük tansiyon problemi yaşayanlar için önerilmektedir.
  • Kan verme ya da yaralanmalara bağlı kan kaybı gibi durumlarda, hastaya meyve suyu veya şekerli su içirmek, tansiyon düşüklüğüne iyi gelecektir.

16 Ekim 2017 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?