Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı oluşabiliyor ve insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu ağrılar genelde mide üşütmesinden, hazmedilemeyecek besinlerden, aşırı stres sonucu midede oluşan gazdan vs. birçok nedene bağlı olarak oluşmaktadır. Bu ağrıların oluşmaması için ilk olarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Hangi besinin midenize iyi geldiğini, hangi besinin midenize zarar verdiğini az çok bilirsiniz. İlk olarak midenize zarar veren bu besinlerden uzak durmalısınız. Zira uzak durmazsınız bile bile kendinize zarar vermiş olursunuz.

Uyumadan ya da gece geç saatte besin tüketmekten kaçının, böyle zamanlarda besin tükettiğinizde vücut fonksiyonları çalışma oranı yarıya düştüğünden yediğiniz besinler sindirilmeyecek ve size aşırı derecede rahatsızlık verecektir. Mide ağrısı oluşmaması için stresten uzak durmalısınız. Stres midede gaz oluşumuna sebebiyet verecektir.Oluşan mide ağrıların yapmanız gerekenlerden birisi tarçın tüketmelisiniz. Tarçın içindeki mineral ve vitaminlerle midenizdeki yanma ve kusma hissini alacaktır.
Karnabaharı haşlayarak tüketin. Bir besini haşlayarak tüketmekle kızartarak veya tam pişirerek tüketmek arasında birçok fark vardır. Besin haşlanırsa içindeki mineral ve vitaminler büyük oranda korunmuş olur. Karnabaharı haşlayarak tüketirseniz midenizdeki asit saldırını önleyici etki yapacaktır ve size rahatlama hissi verecektir.


Süt içmek yerine yoğurt yerseniz mideniz rahat edecektir. Yoğurt tüketimi mide fonksiyonları tam olarak çalıştırdığından ağrı önleyicidir. Ayrıca yoğurdun dumandan dolayı zehirlenme durumlarında panzehir etkisi vardır.
Ara öğünlerde muz, sıcak nane-limon tüketimi hem mideyi hazmı kolaylaştırır hem de midedeki yanmayı giderir. Ayrıca strese bağlı oluşan veya tüketilen besinlerden kaynaklanan mide ağrılarında ve gaz oluşumunda bir bardağın yarısına ayran diğer yarısına soda olmak üzere oluşan karışımın tüketilmesiyle bu ağrı önlenebilir. Ağrı ile ishalin birlikte yaşandığı durumlarda bol su tüketin. Ağrı ve ishali kısa sürede atlatacağınızdan emin olabilirsiniz.Bütün bunların yanında meyan kökü tüketimi de asit önleyici etkiye sahiptir ve hücre yenilenmesi sağlama özelliği vardır.
Ümit ederim böyle bir ağrı ve acı yaşamazsınız.

Sağlıklı günler dilerim…

16 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?